Dom od 2016. godine sudjeluje u primarnom prospektivnom opservacijskom kohortnom istraživanju hrvatskog modela integrirane kronične skrbi bolesnika s multimorbiditetom – Palijativna skrb koje se provodi u okviru europskog projekta SELFIE – Sustainable intEgrated care modeLs for multi-morbidity: delivery, FInancing and performance (Obzor 2020), http://www.selfie2020.eu/. Projekt koordinira Erasmus School of Health Policy and Management – Erasmus Sveučilišta Roterdam i u njemu sudjeluje osam europskih zemalja: Nizozemska, Austrija, Hrvatska, Mađarska, Njemačka, Norveška, Španjolska i Velika Britanija. Jedan od prioriteta EU i Europske komisije upravo je integrirana skrb (svih razina zdravstvene skrbi i socijalne skrbi) te novi modeli integrirane kronične skrbi za bolesnike s multimorbiditetom. Voditelj projekta u Hrvatskoj je Agencija za kvalitetu i akreditaciju u zdravstvu i socijalnoj skrbi (http://aaz.hr/), putem Službe za razvoj, istraživanje i zdravstvene tehnologije.
Dva ministarstva Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku daju punu podršku kako SELFIE projektu tako i ovom primarnom istraživanju, koje se provodi sukladno svim etičkim načelima kliničkih istraživanja.
Cilj ovog istraživanja je procijeniti kako “Model GeroS“, specifično Moduli koji uključuju “Četiri stupnja gerijatrijske zdravstvene njege“, “Probir na prehrambeni rizik 2002-NRS 2002”, te “Evidencijska lista 1”, utječe na zdravlje i dobrobit, iskustvo sa skrbi te korištenje resursa i troškove skrbi u odnosu na uobičajenu skrb.
Navedeno prospektivno kohortno istraživanje usporedit će dvije skupine bolesnika s multimorbiditetom koje primaju skrb u Domovima za starije i nemoćne osobe: bolesnike u Domovima za starije i nemoćne osobe koji su već djelomično implementirali “Model GeroS", specifično Module koji uključuju “Četiri stupnja gerijatrijske zdravstvene njege", “Probir na prehrambeni rizik 2002-NRS 2002”, te “Evidencijska lista 1” (izložena skupina) i bolesnike u Domovima za starije i nemoćne osobe koji još nisu implementirali “GeroS Model" (kontrolna skupina).
Izložena skupina: Gerijatrijski bolesnici s multimorbiditetom u dva doma za starije osobe koja su već djelomično implementirala “Model GeroS", s Modulima koji obuhvaćaju “Četiri stupnja gerijatrijske zdravstvene njege", “Probir na prehrambeni rizik 2002 – NRS 2002”, te “Evidencijsku listu 1”: Dom za starije osobe Centar (Dom zdravlja Zagreb – Centar uključen je u pružanje primarne zdravstvene zaštite); Dom za starije osobe Sv. Josip (Dom zdravlja Zagreb – Zapad uključen je u pružanje primarne zdravstvene zaštite). Planirani ukupan broj uključenih u ovu skupinu iznosi 200 bolesnika s multimorbiditetom.
Kontrolna (neizložena) skupina: Gerijatrijski bolesnici s multimorbiditetom u dva doma za starije osobe koja još nisu implementirala “GeroS Model" (Dom za starije i nemoćne osobe Koprivnica kao i Dom za starije i nemoćne osobe u drugoj hrvatskoj županiji). Planirani ukupan broj uključenih u ovu skupinu iznosi 200 bolesnika s multimorbiditetom.
Standardizirani upitnik (u privitku) koristit će se za ishode vezane uz zdravlje/dobrobit, iskustvo sa skrbi te korištenje resursa i troškove skrbi, na početku istraživanja (T0), nakon 6-mjesečnog (T1) i nakon 12-mjesečnog razdoblja (T2) u obje kohorte na razini županija u Hrvatskoj.
Gornja granica broja bolesnika koji će sudjelovati u predmetnom opservacijskom istraživanju po pojedinom Davatelju usluge iznosi 100 bolesnika.